Çevre Saglik Merkezi Canli Destek
Estetik
 
English Deutsch
 
Online Randevu
Canlı Destek
Online Chat
Burun Estetiği
Burun Estetiği
Meme Estetiği
Meme Estetiği
Saç Ekimi
Saç Ekimi
Estetik Bilgisi
Estetik Bilgisi
Lazer Epilasyon
Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon


Lazer Epilasyon Nasıl Etki Eder?
İnsan derisi ışığa geçirgendir. Kıl ise ışığı geçirmez, çünkü içinde bol miktarda bulunan siyah renkli melanin maddesi ışığı emer. Böylece lazer ışığı kıl kökünde oldukça yoğunlaşarak ısı enerjisine dönüşür. Isınan kıl kökünde kılı üreten hücrelerde kalıcı hasar olur ve bu durum kıl kökünün kıl üretme fonksiyonunun kaybolmasına neden olur.

Böylece birbirini izleyen seanslar sonunda kıllar uzun süreli olarak yok edilir. Fakat derinin diğer bölümleri ışığa geçirgen olduğu için, bu bölgelerde ısı yoğunlaşmadığından herhangi bir yan etki görülmez.

Lazer yönteminin diğer tedavilere göre avantajı nedir ?
İğneli epilasyon ile kıyaslandığında lazer işlemi ağrısız ve oldukça kısa süren bir uygulamadır. Örneğin dudak üstü 1-2, koltukaltları ise 3-5 dakika gibi bir sürede istenmeyen kıllardan temizlenir. Lazer epilasyon geniş bölgelere hatta tüm vücuda aynı seansta uygulanabilir. Hijyene uyulmadığı taktirde iğneli epilasyon yöntemi ile AİDS ve Hepatit B,C gibi hastalıklar bulaşabilir. Oysa lazer tedavisinde böyle bir risk bulunmamaktadır. Ayrıca, lazer epilasyonun iz bırakma riski yoktur.

Lazer epilasyon başarılı mıdır?
Lazer epilasyon uygulamalarında başarılı sonuç elde etmek için cilt rengi ve kıl yapısına uygun lazer tipi ve dozu seçilmelidir. Seansların düzenli aralıklarla tekrarlanması, sonucun daha başarılı ve hızlı olmasını sağlamaktadır.

Lazer epilasyon güvenli midir?
Lazer tekniği yaklaşık 30-40 yıldır güvenle tıpta kullanılmaktadır. Son 10-15 yıldır da lazer epilasyon yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca lazerin kanser yapıcı etkisi yoktur. Ama yine de Dermatoloji uzmanının kararı olmadan çeşitli ben ve kahve renkli lekelere lazer epilasyon uygulanmamalıdır. Merkezimizde FDA (Amerikan gıda ve ilaç onay dairesi) ve CE onaylı alexandrite lazer kullanılmaktadır.

Kesin tedavi için kaç seans gereklidir?
Vücudumuzdaki kılların aynen insanlarda olduğu gibi büyüme (anajen), duraklama(katajen), dökülme (telojen)evreleri vardır. Bölgelere göre değişebilmekle beraber kıllarımızın yaklaşık %30-70'i telojen evresindedir. Kılın ışığa en duyarlı olduğu an anajen evredir. Diğer evrelerde ise kıllar ışıktan etkilenmezler. Bu nedenle uygulamanın belli aralıklarla tekrar etmesi gerekir. Seans sayısı uygulama yapılan vücut bölgesi, cilt rengi, kıl rengi, kılın inceliği- kalınlığı, hormonal faktörlere göre değişir. Kalıcı çözüm için ortalama 3-8 seans gerekir. Genel olarak erkeklerde tüm bölgeler ve kadınlarda yüz bölgesinde seanslar uzun süreli olmakta ve tüyler incelerek kalabilmektedir. Genel olarak cilt rengi ne kadar açık ve kıl rengi ne kadar koyu ise başarı o kadar artmaktadır. Genital, koltuk altı ve bacaklar en iyi sonuçların alındığı alanlardır. Bütün bu faktörlere bağlı olarak başarı oranı %50-90 dır.

Seans aralıkları nasıl belirlenir?
Seans aralıkları uygulama alanına göre değişebilir. Genellikle uygulamalar 4-8 haftada bir yapılır.

Lazerle epilasyonun yan etkisi var mıdır ?
İşlem sırasında ağrı duyumu kişiye göre değişmektedir. Bu ağrı çoğunlukla dayanılabilir niteliktedir ve genellikle lastik çarpması, iğne dokunması hissi gibi tanımlanır.

Seans sonrasında birkaç dakika süren kızarıklık, şişlik gelişebilir, fakat bu yan etkiler geçicidir ve hastaların günlük aktiviteleri etkilemez.

Uygulama yapılan ciltte yüzeysel kabuklanma bazen oluşabilen geçici bir problemdir. Çoğunlukla bu kabuklanma günler içerisinde düzelir ve deri normale döner. Nadir vakalarda deride renk değişikliği dediğimiz açılma ya da koyulaşma gözlenebilir. Neredeyse tüm vakalarda deri 6-12 ay içinde normale döner. Skar dokusu denilen deride kalınlaşma çok nadir görülen bir yan etkidir ve kalıcı olabilir.

Eğer uygulama dermatoloji uzmanlarının gözetiminde yapılır, doğru lazer tipi ve dozu seçilirse; herhangi bir yan etki görülmez.

Yaz aylarında uygulama yapılabilir mi?
Tedavi yaz aylarında da uygulanabilir. Fakat, uygulama yapılacak kişiler hekimin önereceği güneşten korunma yöntemlerini dikkatle uygulamalıdır. Ayrıca bronz tene uygulama yapılmamalı, uygulama sonrasında güneşte kalınmamalıdır. Bronz tene uygulama yapıldığında hem yan etkiler görülmekte, hem de başarı oranı düşmektedir.

Lazer epilasyon kimler tarafından uygulanır?

Merkezden aldığınızı ücretsiz görüşme seansı randevüsünde öncelikle dermatoloji doktorlarımız tarafından muayeneniz yapılır ve tüy yapınızın lazere uygun olup olmadığına karar verilir; gerekli doz ve ayarlamalar yapıldıktan sonra tedaviye geçilir.

Tedavi hazırlığı nasıl yapılır?
Lazer epilasyon uygulamasından en az 1 ay öncesine kadar ağda, cımbız, ip gibi kılları kökten alan yöntemlerin uygulanmamış olması gerekir. En az 1 ay öncesinden güneş banyosu yapılmamış ve solaryuma girilmemiş olmalıdır. Bronz tene uygulama yapmak doğru değildir.

Tedaviden 3 gün önce bölgenin uygun şekilde tıraş edilmesi yeterlidir. Lokal anestezik krem uygulanmasına genellikle etkin soğuk hava nedeni ile gerek duyulmamaktadır. Ağrı eşiği düşük olan hastalara gerektiğinde lokal anestetik kremler uygulanabilmektedir.

Tedavi nasıl uygulanır?

Lazer ışığı cilde bir ışık demeti şeklinde uygulanır. Her atış cihaz başlığının büyüklüğüne göre bir alanı tarar. Merkezimizdeki 18 mm çapındaki lazer başlığı ile bu alandaki kıllar saniyenin yarısından az bir zamanda yok edilmektedir. Kullandığımız lazerler dünyadaki en hızlı lazerlerdir. Saniyede 2.5 atış yapabilmektedirler.

Tedavi sonrası ne yapılmalıdır?
Lazer epilasyon uygulaması sonrası kızarıklık ve kıl etrafında hafif bir şişlik oluşabilir. Bu reaksiyon birkaç saatte kaybolur. Bazen 1-2 güne kadar da uzayabilir. Bölgesel bu reaksiyon için bazı kremler, soğutma işlemi uygulanır. Hastalarımız uygulama sonrası dikkat edilecek hususlar için bilgilendirilir. Uygulama yapılan bölgenin 2 hafta boyunca güneş ışığına maruz kalmaması ve yüksek faktörlü koruyucu kullanımı önerilir.


Lazer Epilasyon
Burun Estetiği
Meme Estetiği
Saç Ekimi
 
© Copyright 2011 | Tüm hakları saklıdır. EstetikBilgisi.com | Web Tasarım
BÜTÜN AMELİYATLARIMIZ ANLAŞMALI HASTANELERİMİZ TARAFINDAN YAPILMAKTADIR.

Ziyaretçi Kuralları: Sitede bulunan yazıların tümü tıp literatürü kaynaklarından alınmış olup ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bir uzmana danışılmadan veya bir doktorla görüşülmeden bilinçsizce yapılmaya çalışılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zararlar nedeniyle web sitemiz sorumlu tutulamaz. Web sitemizden almış olduğunuz bilgiler ışığında sizin için en uygun tedavinin seçiminin doktorlar tarafından yapılması sağlığınız açısından çok daha uygundur. Bu web sayfasını ziyaret eden kişi bu kuralları kabul etmiş sayılır.